حلقه اطرافیان | مانع یا پشتیبان

سرفصل های این مقاله

تا حالا به این فکر کرده اید که بیشترین زمانتان را با چه کسانی می گذرانید؟

این آدم ها چطور وارد زندگی تان شده اند؟

آیا خودتان انتخاب کرده اید یا اینکه  بر اساس شانس و تصادف وارد زندگی شده اند؟

این افراد به شما انرژی می دهند یا اینکه انرژی شما را می گیرند؟

این حلقه اطرافیان تان چه بر اساس انتخاب شده اند؟آگاهانه بوده یا بر اساس شانس و تصادف انتخاب شده اند؟ به هر حال شبکه ای از افراد دارید که بیشترین زمانتان را با آنها می گذرانید.

این آدما   باعث رشد و ارتقاء شما هستند یا اینکه مانع رشد و پیشرفت شما شده اند؟

چگونه زمانتان را با این افراد مدیریت می کنید؟

بیشتر زمانتان را با کدام دسته از افراد شبکه تان سپری می کنید؟

حلقه اطرافیان چه کسانی هستند؟

حلقه اطرافیان کسانی هستند که دائما در محل کار، خانه و بیرون با آنها در ارتباط هستید.

کسانی هستند که بیشتر با آنها صحبت می کنید، بیشتر آنها را می بینید و زمان زیادی با آنها تعامل دارید.

معمولا این افراد هستند که تعیین می کنند ما چه جور انسانی هستیم و قرار است به چه کسی تبدیل شویم.

حلقه اطرافیان یا باعث می شوند چیزی به ما اضافه شود یا اینکه چیزی را از ما کم می کنند.

یادمان باشد که سعی  کنیم حلقه اطرافمان را با آدم های موفق پر کنیم و زمان بیشتری به  این افراد اختصاص دهیم.

چرا از نزدیک شدن به افراد موفق می ترسیم؟

دلایل زیادی دارد که سعی  می کنیم به برخی از این موارد اشاره کنیم

فکر می کنیم که این افراد حاظر نیستند وقتشان را با ما بگذاراند

ما خیلی وقت ها توی  ذهنمان زندگی می کنیم، فکر می کنیم که این آدم ها حاظر نیستند با ما وقت بگذرانند. چرا باید تلاش کنم که به این افراد بیشتر نزدیک شوم.

به نظر می رسند که آدم های خشک و رسمی هستند.

احساس می کنیم که این افراد آدم های باحالی نیستند و با این فراد به ما خوش نمی گذرد. اینها دائما دارند کار و کار  و کار می کنند و اصلا زمانی واسه تفریح و استراحت واسه خودشان ندارند.

فکر می کنیم که ممکن است باعث مزاحمت شان شویم.

تصور می کنیم که این افراد ممکن است خیلی سرشان شلوغ باشد و اگه من سعی کنم بهش نزدیک شوم وقت گرانبهاش را می گیرم.

من هیچ آورده ای برای این افراد ندارم

حس می کنیم که من واسه این فرد چه دست آورد و ارزش افزوده ای ندارم. پس چرا این فرد حاظر شود وقتش را با من بگذراند.

تفاوت زیاد بین ما و احساس ضعف و بی ارزشی

گاهی اوقات چون تفاوت زیادی  بین خودمان و دیگران تصور می کنیم. نقاط قوت و داشته های خودمان را نادیده می گیریم و نقاط ضعفمان بزرگ نمایی می کنیم. بنابراین از نزدیک شدن به این افراد احساس ضعف و بی ارزشی  می کنیم.

اعتماد به نفس چیست؟ و راهکارهای تقویت آن

چکار باید کرد؟

یادمان باشد که قبل از هر چیزی ما باید طرز فکر و مدل ذهنی مان نسبت به این افراد را تغییر دهیم. بجای تکیه بر افکارمان مبنی بر اینکه من خیلی با این افراد فرق دارم، و اصلا این آدم ها حاظر  نیستند با من وقت بگذارند، یا اینکه این ها افرادی پر افاده هستند. واسه افراد با عملکرد بالا ارزش قائل شویم. و ترس از نزدیک شدن به این افراد را کنار بگذاریم.

خیلی از این آدم ها اتفاقا دوست دارند تجربه و تخصص خودشان را در اختیار آدم هایی که اشتیاق و هیجان دارند بگذارند به شرطی که ما هم حاظر باشیم خودی نشان دهیم.

سعی کنید که وقت بیشتری با موفق ترین و مثبت ترین افراد گروه بگذرانید، شبکه مثبت حلقه اطرافیان تان را گسترش دهید. و خودتان را کمتر در دسترس افراد منفی قرار دهید و کمتر وقت تان با آنها بگذرانید.

تاثیر محط اجتماعی

در دهه های گذشته محققان کشفیات زیادی در خصوص پدیده خوشه سازی به دست آورده اند. آنها متوجه شده اند که رفتار ها، برخورد ها و حالت های مختلف سلامت در خوشه اجتماعی شکل می گیرد.

افراد اطراف شما روی میزان خواب، نوع غذایی که می خورید، چه مقدار غذا می خورید و اینکه چه مقدار پول خرج یا جمع می کنید اثر دارند. این واگیری اجتماعی  اثرات مثبت و منفی دارند.

در یک پژوهشی که روی 120 هزار نفر به مدت 32 سال انجام شد. نشان داده شد که اگر دوست چاق داشته باشید شانس چاق شدن شما 57% افزایش پیدا می کند.

همچنین در یک رابطه عاطفی زمانی که یکی از طرفین وزن کم می کند طرف مقابل نیز در یک سوم موارد رژیم لاغری می گیرد.

جنبه منفی این است که رفتارها و نتایج بد مانند سیگار کشیدن، چاقی، افسردگی، طلاق و استفاده از مواد مخدر در خوشه های اجتماعی رشد می کند. از اون طرف شادی و رفتار اجتماعی مناسب در بین گروههای اجتماعی پخش می شود. اگه دوستی دارید که شاد است احتمال  اینکه شما هم احساس شادی کنید 25% بیشتر است.

چگونه عادت های ماندگاری در خودمان ایجاد کنیم

 اثر مسری حلقه اطرافیان

اثر مسری معمولا بسته به درجه گستردگی  افراد متفاوت است. یعنی این فقط دوستان و خانواده شما نیستند که می توانند تاثیر بگذارند. طبق تحقیقات دوستان دوستان تان هم می توانند تاثیر گذار باشند. بنابراین خیلی مهم است که با دقت انتخاب کنید که چه کسی در حلقه اطرافیان خود وارد می کنید.

البته همیشه نمی توانیم مشخص کنیم که چه کسی  در حلقه دوستان ما باشند. اما تا حدودی می توانیم تعیین کنیم که بیشتر وقت و انرژی مان با چه کسانی  بگذرانیم. یادمان باشد که قصد ما این نیست که خودمان را کاملا از آدم هایی که با ما تفاوت دارند جدا کنیم. ما در خلاء زندگی نمی کنیم. قطعا همه ما آرزو می کنیم که کاش حلقه اطرافیانمان افراد متفاوتی بودند. کسانی بودند که رشد و پیشرفت ما را تسریع می کردند نه اینکه مانع آن باشند.

اما یادمان باشد که زندگی با مردمی که با ما فرق دارند و ما را به چالش می کشند بخشی از تبدیل شدن به یک فرد بزرگسال و بالغ و انعطاف پذیر است.

برگرفته از کتاب High Performance Habits

دیدگاهتان را بنویسید