ذهنیت خرچنگی چیست؟

سرفصل های این مقاله

احتمالا شما هم دیدید که در زندگی یا کلا در سازمان ها دیدید که حس حسادت، رقابت، کینه، نفرت باعث شده که وقتی یکی از بقیه بهتر کار میکنه دیگران دست به دست همه میدم که مانع اون بشن این ذهنیت خطرناک در اغلب آدم ها وجود دارد به این ذهنیت، ذهنیت خرچنگی می گویند

خودکشی دسته جمعی

ذهنیت خرچنگی چست؟ اگر شما یک خرچنگ را داخل یک سطل بندازید به راحتی بالا میاد و فرار می کند اما اگه ده تا خرچنگ بندازی بعد از یک مدت می بینید که نمی تونند فرار کنند چرا این اتفاق می افتد؟

بخاطر این است که هر وقت یکی از خرچنگ ها سعی می کند بالا بیاد بقیه اونو داخل سطل می کشند

این ذهنیت معتقد است که چیزی که من نمی تونم داشته باشم دیگران هم نباید اون رو داشته باشند در این مورد خرچنگ ها به راحتی می تونند بالا بیاییند اما هر بار که هر کدام سعی می کند بالا بیاد اون را پایین می کشند و اگر بیش از حد تلاش کند ممکن است حتی دست و پاش را در بیاورند یا اینکه اون را بکشند و اینقدر این خرچنگ ها در اونجا می مانند تا بالاخره برا اثر گشنگی و تشنگی می میرند.

 

ذهنیت خرچنگی در ما انسان ها

در ما آدم ها این ذهنیت به شدت وجود دارد خودمان حال حوصله رشد و پیشرفت نداریم از اون طرف وقتی می بینیم که یکی دارد تلاش می کنه که رشد کنه می زنیم اعتماد بنفس اش را داغون می کنیم و دست به هر کاری می زنیم تا جلو رشد و پیشرفتش را بگیریم.

ذهنیت خرچنگی در سازمان ها، دارات به شدت موج می زند وقتی می بینیم که یکی از همکارامان بهتر از ما کار می کند و تلاش می کند می ریم زیر آب اش رو می زنیم یا مثلا در مدارس و دانشگاهها وقتی می بینیم که یکی از دانش آموزان یا دانشجوریان زیاد درس می خورند مسخره اش می کنیم.

این ذهنیت به شدت مسری است چون افراد سالم وقتی با این موارد مواجهه می شوند به تدریج شروع به مقابله به مثل می کنند

افرادی که ذرهنیت خرچنگی دارند عزت نفس پایینی دارند و ادبیاتشان تمسخر کردن دیگران است

این ذهنیت خرچنگی معتقد است که دیگی که برای من نجوشه سر سگ توش بجوشه

راهکار چیست؟

بیایم به جای تخریت همدیگه کمک به رشد همدیگر کنیم و به جای اینکه دیگران را به سطح خودمان پایین بیاوریم سطح خودمان را بالا ببریم، به جای اینکه هر دومان پایین باشم سعی کنیم هر دو بالا باشیم

بیام بیشتر تاب موفقیت دیگران رو داشته باشیم و برای موفقیت دیگران اگه کاری از دستمان بر میاد انجام بدیم چه بسا موفقیت خودمان در گروه موفقیت دیگران باشه. خیلی باید مراقب باشیم تا گرفتار این ذهنیت نشیم.

 مقاله خوش بینی چیست و چگونه خوش بین باشیم را هم مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید