چهار راهکار طلایی در هدف گذاری

سرفصل های این مقاله

آیا تاکنون به این فکرکردی که 10 سال آینده کجا هستی؟

یا اینکه اگر الان 10 سال بعد بود کی بودی ؟ و میخوای چه چیزایی به دست آوری؟

آیا تا حالا شده که هدف گذاری کرده باشی ولی بعد از یه مدت به این نتیجه رسیده باشی که این کار یه چیز بیخود و بیهوده ای است؟

اگه به گذشته برگردی دوست داشتی چه کارهایی انجام بدهی یا چه تصمیم هایی می گیرید که اون موقع نگرفتید؟

معمولا 99درصد افراد جامعه این حس را دارند که اگه به گذشته برگردند کارهای متفاوتی انجام می دهند البته با این تفاوت که درجه بندی اش متفاوت است. بعضی ها دوست دارند که هیچ ردی از گذشته شان باقی نماند و بعضی ها دوست دارند تغییراتی جزئی در کارهایشان انجام دهند. هر چقدر درجه اش بیشتر باشد نشان می دهد که ما زندگی مان را بدون هیچ هدفی بنا نهاده ایم.

یه روز یکی از دوستانم بهم گفت خیلی آرزوها داشتم که در زندگی بهشون برسم ولی حیف نتوانستم، گفتم چرا اولین قدم برای هدف هات انجام نمی دهی؟ چرا اون ها را نمی  نویسید؟ گفت چی رو بنویسم گفتم رویاهات، خندید و گفت اینها همه اش حرف مفته بابا. مگه با نوشتن چیزی عوض میشه من بارها این کار رو کردم اما اتفاقی نیفتاد. دیدم واقعا خیلی ها هدف گذاری صحیح را بلد نیستند. نمونه عینی آن خودم، یادم میاد پنج سال پیش هدف گذاری می کردم و منتظر میموندم مثلا در قرعه کشی که شرکت کرده بودم  برنده  شوم تا پول کافی به دست بیارم و بعد حالا یک کسب و کاری را شروع کنم. یعنی این بزرگترین قدمی بود که من واسه هدفم بر می داشتم و واقعا هم اتفاقی نمی افتاد.  یا مثلا یک سری هدف ها تعیین می کردم  که هیچ کمکی به رشد من نمیکرد، چیزهایی که کاملا به دیگران یا شرایط وابسته بود، نتیجه اش این شد که یکسری ریشه های بدی هدفگذاری در من ایجاد شده بود. و وقتی فهمیدم چقدر هدفگذاری صحیح  و اصولی میتونه به ما کمک کند و در زندگی ام خودم نتیجه آن را دیدم، تصمیم گرفتم در این مقاله آن را با شما درمیان بگذارم.

هدف چیست ؟

هدف چیزی است که کمک میکنه چی می خواهیم و چطور راحت به آن برسیم.یا به عبارتی هدف رسیدن از نقطه موجود به نقطه مطوب است.

یا چیزی است به اندازه کافی دور از دسترس که برای رسیدن به آن برنامه نظام مند نیاز داریم.

فواید هدف گذاری

بالا بردن احتمال موفقیت

ما با هدف گذاری مسیرمان را مشخص می کنیم و میدانیم که کاری که داریم انجام میدهیم آیا درمسیرمان است یا نه، پس این کار علاوه بر آگاهی ازاعمالمان احتمال موفقیت ما را هم بالا میبرد. به عبارتی به صداهایی بلندی که در راستای هدفمان نیست توجه نمی کنیم.

رضایت از زندگی

ما وقتی هدف داریم و می دانیم چه کاری باید انجام دهیم احساس رضایت مندی از خودمان بالا میرود و باعث بالا رفتن عزت نفس و اعتماد به نفس هم میشود.

سلامت جسمانی

تحقیقات زیادی انجام شده که نشان می دهد؛ کسانی که هدف دارند سلامتی جسمانی شان بالا می رود.چون با داشتن هدف احساس کنترل روی زندگی بوجود می آید و این به صورت غیر مستفیم باعث افزایش سلامت جسمی میشود.

بی توجهی به حرف مردم

ما وقتی هدفی نداریم اغلب کارها جهت رضایت و خوشحالی مردم انجام میدهید ولی وقتی هدف تعیین میکنید دیگه تمرکزت روی حرف مردم نیست که دیگران چی میگند بلکه مهم اون هدفت است.

توصیه میکنم دوره رایگان هدف گذاری را ببینید

چهار راهکار طلایی جهت هدفگذاری و رسیدن به موفقیت

  1. ایده بر اساس خواسته ها ، نیازها و آرزوها

جهت رسیدن به ایده هاتون از قانون بارش افکار استفاده کنید

در یک محیط خلوت و آرام بنشینید که تمرکز بالایی داشته باشید و بدون قضاوت کردن خودت یا شرایط هر چی که به ذهنتان می رسد بنویسید. در اینجا هیچ محدودیتی ندارید فقط هر چیزی که به ذهنتان میرسد بنویسید.

یکسری سوالات هستند که کمک میکنه به اهداف واقعی تان پی ببرید

1) اگر یه چراغ جادو با ده آررزداشتم چی بهش میگفتم؟

2) اگر میدانستم شکست نمیخورم چه اهدافی مینوشتم؟

3) اگر 20 میلیارد( یا هر مبلغی که برای شما خیلی زیاد است ) پول داشتم چه کارهایی انجام میدادم؟

4) اگر فقط 3 ماه دیگه زنده بودم ……

5) اگر الان ده سال بعد بود……………

جواب دادن به این سوالات یکسری ایده میده که میتوانید اهدفتان را در آن پیدا کنید

یکی دیگه از کارهایی که میتوان اهدافتون را پیدا کنید تعیین کردن مسائل و مشگلاتی است که الان دارید

  1. B) اولویت بندی

وقتی که با بارش افکار تمامی اهدافتون را نوشتید حالا نوبت اولویت بندی است. در اینجا ابتدا اهدفی که به هم نزدک هستند را یه کاسه کنید و بعد اهدفتون بر اساس اهمیت اولویت بندی کنید. جهت این کار از یک تا ده نمره بدهید. برای  بالاترین نمره 10 و پایینترین نمره  1 در نظر بگیرید. یعنی اگر مجبور بشی بین دو هدف یکی را انتخاب کنی اونی که نمره بیشتری دارد را انتخاب کنید مثلا بین هدف با امتیاز هفت و امتیاز هشت اگر قرارباشه یکی را انتخاب کنم اونی که امتیاز بالاتری دارد باید انتخاب کنیم.

  • معنی دار باشد :

ازخودتان بپرسید چرا این هدف را میخوام؟ آیا واسه رسیدن به این هدف قلبم میتپه؟ آیا هیجان دارم؟ .اگر به اندازه کافی اشتیاق داشته باشی نگران اجرا آن نیستی.

2) زمان دار باشد:

یعنی باید زمان رسیدن به هدف را مشخص کنید، مثلا هدف شما کاهش وزن باشد، باید بنوسید وزن من در تاریخ 30/10/99  شصت کیلو است.

یکی از تکنیک های هدف گذاری این است که شما باید هر روز یک کاری در راستای هدفت انجام بدی ولو اینکه اصلا حال و حوصله اش نداشته باشید. مثلا درکاهش وزن امروز حال ندارم ولی 10 تا دراز و نشست میرم. یعنی با وجود بی حوصلگی یک قدمی در راستای هدفتان انجام دادید.

3) قابل لمس باشد.

یعنی باید با تصویر سازی ذهنی بتونی آن را مثل یک فیلم کامل با چشم خودت ببینید

استفان کاوی میگه: هر چیزی دو بار خلق میشه، بار اول در ذهنت  و بعد در واقعیت.

این کار باعث میشه که از حالت غیر مادی به مادی تبدیل بشه

در زمان هدف گذاری سعی کنید از کلمات احساسی استفاده کنید، از افعال زمان حال استفاده کنید، جملات مثبت، کوتاه و ساده باشند و دارای شکر گذاری باشد

مثلا : من بابت شغل فوق العاده خوب و رضایت بخشم به عنوان مدیر …….. که به من ماهانه بیست میلیون تومان می پردازد و فقط 3 روز کاری دارد بسیار سپاسگذارم .

 

D) اقدام

شما اگر تمام مراحل قبلی را طی کنیدو یکی از بهترین اهداف و برنامه ها تعیین کنید  ولی اقدامی نکنید انگار هیچ کاری نکردید. اقدام است که به هدف معنا میدهد.

شاید سوالی پیش بیاد و آن این که اگر اقدام کردیم ولی به هدف نرسیدیم چی؟ خوب این طبیعیه، شما وقتی هدفی تعیین میکنی امکان نرسیدن به آن هم  وجود دارد و هیچ چیزی صد در صد نیست ، ممکنه بهش نرسی ولی شما به انسان ارزشمندی تبدیل شدی. این کار باعث افزایش ت و دوم اینکه باعث افزایش شهامت در  شما میشود.

یه تحقیقی از افرادی که دم مرگ بودند انجام دادند دیدند یکی از حسرت های آنها این بود که کاش در راستای رسالتم کاری انجام میدادم ، نه اینکه انجام دادم ولی شکست خوردم.

دیدگاهتان را بنویسید