چگونه ایده های خلاقانه داشته باشیم؟

سرفصل های این مقاله

تا حالا به این فکر کردی که چرا بعضی ها یکسری ایده های خلاقانه ای دارند؟ و ما می پرسیم که چطور این ایده ناب به ذهن شان رسید؟

دو نوع تفکر

معمولاً ایده ها برگرفته از افکارمان هستند.خانم باربارا اوکلی دانشمند علوم اعصاب میگه که ما دو نوع تفکر داریم: تفکر متمرکز و تفکر پراکنده.

تفکر متمرکز

ما زمانی که می خواهیم ایده پردازی کنیم، یک زمانی در نظر می گیریم و به شکل هدفمند راجع به یکسری موارد به شکل هدفمند فکر می کنیم.بنابراین تفکر متمرکز زمانی است که ما یک هدف مشخص تعیین می کنیم، و بعد با خودمان یک زمانی تعیین می  کنیم. که در یک زمان مشخص مثلا 10 تا 20 دقیقه با تمرکز کامل یکسری سئوالات پاسخ میدیم. جملاتی مانند اینکه هدفم چیه؟ میخوام با زندگی ام چکار کنم؟ اگه فلان مبلغ داشته باشم چکار می کنم؟ میخوام چگونه انسانی بشم؟

تفکر پراکنده

اما تفکر پراکنده ما بدون هدف و بار شناختی است یعنی فشاری به ذهن ما نمی آید مثلا زمانی که داریم دوش می گیریم، دسشویی هستیم، داریم ورزش می کنیم یا آشپزخانه هستیم و کلا داریم یکسری کارهای دیگه داریم انجام می دهیم یکسری افکار این زمان به ذهن ما می آید ولی لازمه اش این است که ما اول باید تفکر متمرکز داشته باشیم یکسری افکار زمانی که متمرکز هستیم می آید و یکسری افکار زمانی که دارمی کارهای دیگه انجام می دهیم به ذهنمان می آید.

توصیه می کنم محصول رایگان  ادراک – کلید جادویی ارتباطات را ببیند

شرایط بارش افکار

درزمانی ایده پردازی ما یک زمانی با خودمان تعیین می کنیم و یکسری چیزها را بررسی و مدیریت می کنیم

تمرکز کامل

اولین شرط در ایده و بارش افکار این است که تمرکز کامل داشته باشیم یک محیطی نباشیم که سر و صدا باشه یا اینکه آدمای مختلف بیایند و بروند یا اینکه لپ تاپ یا گوشی مان روشن باشه این ها باعث میشه که تمرکز کامل نداشته باشیم.

زمان سنج

زمانی که داریم عمل بارش افکار انجام میدیم بعد از 5 دقیقه دیگه چیزی به ذهنمان نمیاد در نتیجه دائما داریم ساعت نگاه می کنیم که چقدر وقت مانده و این باعث میشه که تمرکز مان از دست بدیم جهت جلوگیری از این کار ما زمان را به یک زمان سنج می دیم و میزاریم که زمان سنج به ما اعلام کنه که زمان تمام شده.

قضاوت نکنیم

معمولا در زمان بارش افکار یکسری فکر ها به ذهنمان می رسه که خیلی بزرگ هستند چون ما این کار را با استفاده از سمت راست مغزمان انجام میدیم و این قسمت از مغز ما نامحدود است اما سمت چپ مغز ما قضاوت گر است  و با استدلال و توجه اجازه نمیده که  این افکار ما پیدا کنیم بنابراین بهترین راه این است که ابتدا هر چیزی که به ذهنمان اومد را بنویسیم و بعدا ویرایش یا هرس اش کنیم.

با کاغذ و قلم باشه

اینجا باید هر چیزی که به ذهنمان اومد را بر روی کاغذ بنویسیم. سعی نکنیم که تایپ کنیم، چون زمانی که روی کاغذ می نویسیم قسمت های بیشتری از مغز ما فعال میشه.

دیدگاهتان را بنویسید